Cześć kochani!

Ten post jest zajawką o tym, co znajdziecie w pełnej wersji książki o podstawach surfingu – Blond Surf. Bardzo Wam polecam pierwszy w Polsce podręcznik o surfingu. Sport ten rozwija się bardzo szybko i zyskuje popularność nie tylko na światowej klasy spotach. Na półwyspie helskim powstają coraz to nowe szkoły i oprócz lekcji z kwalifikowanym instruktorem proponuję zaczerpnąć wiedzy książkowej z mnóstwem praktycznych wskazówek, grafik oraz zdjęć instruktażowych.

Książka zainspirowana jest pasją i tym, czego nauczyłam się przez 10 lat podróżując po świecie, szkoląc się i ucząc surfingu, głównie w Australii. Sport, który początkowo może wydawać się łatwy, wymaga wiele treningu i determinacji. Pierwszym krokiem milowym jest oczywiście wstanie na desce, natomiast co dalej? Uczymy się balansu, łapania różnych rodzajów fal, skręcania, aż powoli przechodzimy do fal zielonych i sposobów dostania się na line up. Zmieniamy deski, spoty, wywracamy się, próbujemy dalej. Dla mnie jest to jedyne w swoim rodzaju uczucie. Piękno, natura, wolność, słońce, prędkość. Czas w danej chwili się zatrzymuje, jesteś tylko Ty i fala.

Z Blond Surf poznasz rodzaje spotów surfingowych, analizę prognozy i warunków, wyjaśnione podstawowe pojęcia. Książka pozwoli Ci na zapoznanie się z tym, co jest ważne oprócz oczywistej praktyki na wodzie. Nie zabrakło rozdziału poświęconego dzieciom – jak modyfikować dla nich ćwiczenia, na co zwracać uwagę i jak je motywować.

Dowiesz się o bezpieczeństwie, które jest podstawą. Jeśli spełnimy wszystkie warunki, dbając o zdrowie i zapobiegając kontuzjom czy niebezpiecznym sytuacjom, mamy pewność dobrej zabawy na wodzie. Cała książka jest pięknie wydana w morskim kolorze. W Blond Surf znajdziesz pełno surfingowych fotografii!

Techniki pływania na desce wyjaśnione są jasno i dokładnie, w szczególności dla osób początkujących, które wcześniej nie miały wiele wspólnego z surfingiem. Zaczynamy od zera. W książce proponuję progresywne ćwiczenia, z których każde ma duże znaczenie w długofalowej i skutecznej nauce poprawnego surfowania.

Znajdziesz też propozycje organizacji treningu oraz jakie są niezbędne elementy każdego wyjścia na wodę. Zaczynając od doboru sprzętu, przez sprawdzenie panujących warunków, do zachowania na wodzie i etykiety. Być może zainteresuje Cię dlaczego ważna jest analiza i feedback po pływaniu, oraz jaką rolę w sporcie pełni motywacja.

Na koniec książki wspominam także o kluczowych elementach wspierających trening na desce. Przede wszystkim jest to dbanie o zdrowie, podstawowa wiedza o ciele i fizjologii. W Blond Surf nie mogło również zabraknąć rozdziału o jodze, która doskonale łączy i dopełnia się z surfingiem. W jakim sensie? Dowiesz się po przeczytaniu!

Serdecznie polecam książkę Blond Surf – podstawy surfingu, która jest już dostępna online oraz na półwyspie helskim!

with passion & love,

Blond Surf