Kochani, dziś refleksja na temat powszechnej już na całym świecie koncepcji JOGI.

Czym jest Joga?

Czy jest to stary-nowy trend, który dobrze się sprzedaje?

Kolorowe legginsy na idealnie wymodelowanej sylwetce?

Popis zdjęciami pozycji Jogi na mediach społecznościowych?

Porównywanie się z innymi, którzy są bardziej rozciągnięci?

Kilka dni temu znów usłyszałam, że ktoś ze wstydem, smutkiem i niepewnością zdecydował się nie przyjść na zajęcia jogi. Dlaczego? Dana osoba nie chciała uczestniczyć w praktyce ze względu na to, że nie jest ona 'dostatecznie’ wysportowana, że nie ćwiczy regularnie, że będzie 'kiepsko’ wyglądać na tle innych osób…

Ahhh… Poczułam złość. Złość na to, że joga świetnie sprzedaje się w bieżących czasach jako biznes! Złość na takie limitujące przekonania, które oddalają nas od esencji jogi, którą jest tolerancja, brak oceniania, wolność, miłość, akceptacja i jedność.

Czym i dla kogo jest ta Joga?

W tym wpisie chciałam zaznaczyć, że JOGA JEST DLA KAŻDEGO!

Dokładnie w takim momencie życia, w jakim jesteś, joga jest dla Ciebie. Bez względu na to jaką masz kondycję, jak wyglądasz, czy jesteś zmęczony, czy w pełni energii, skąd pochodzisz, czy próbujesz pierwszy czy wielokrotny, i tak dalej…

Doświadczony nauczyciel jogi zawsze Cię poprowadzi. Joga jest indywidualną praktyką. Pomimo, iż spotykamy się często w grupie, jest to kameralna grupa osób, które łączy wspólny cel i których energia jest mnożona, by uzyskać zwiększone efekty naszych działań i manifestacji. Jednak, każdy ćwiczy na swojej macie. Dla siebie. Jedyne porównanie, które stosujemy w Jodze to do siebie samego, aby się stale doskonalić i wzmacniać! Uczymy się honorować swoje limity, delikatnie je rozciągając. Pokonując limitacje ciała i umysłu.

Piękne 'wygibasy’ to cel poboczny. Trenując odpowiednią postawę i mobilność ciała dajemy mu długowieczność i komfort codziennego funkcjonowania. Jednakże, w Jodze najważniejsza jest praca umysłu.

Joga Sutras of Patanjali mówi:

YOGAS CITTA VRTTI NIRODAH.

YOGA IS THE CESSATION OF THE FLUCTUATIONS OF THE MIND.

Co oznacza, że celem jogi jest pozbycie się wahań / zmienności umysłu. Najwyższym stopniem, do którego dążymy, jest Medytacja. Obserwacja własnych myśli, nie podążanie za nimi, czy bycie ich ofiarą. Praktyka fizyczna – asana class, znana jako 'trening jogi’ także ma w sobie elementy obserwacji umysłu, ale przede wszystkim, wzmożenia świadomości ciała.

Podsumowując 'Czym jest Joga?’, Joga jest naprawdę dla każdego. Powiem więcej, jeśli komuś wydaje się, że Joga 'nie jest dla niego, bo… (lęki, obawy, stresy)’ to samo przełamanie takiego ciągu myśli i przyjście na zajęcia jest już osiągnięciem i powiedzeniem TAK dla siebie, swojego rozwoju i marzeń!

Joga to styl życia według prastarych 'sugestii’, pochodzących z Dalekiego Wschodu. To życie świadome, w jedności ze wszystkimi żywym istotami, z przyrodą, w zgodzie i miłości do siebie. Joga to 'oduczenie się’ wszystkich krzywdzących nawyków czy naklejonych nam łatek. To powrót do czystości, pełni, prostoty i radości życia.

Czym jest lub może się stać Joga dla Ciebie?

<3

Namaste i do zobaczenia na macie!

Blond Spirit